Samsung, Ağustos 2020’de En Çok Akıllı Telefon Satan Marka Oldu

0

Huawei, Nisan ayında kısa bir süre için dünyanın en büyük akıllı telefon üreticisi olarak Samsung‘u geride bıraktı. Bu yükseliş pandemi nedeniyle Samsung’un yaşamış olduğu sorunlardan kaynaklı olarak gerçekleşti. Ancak ekonomik ve salgın durumu kontrol altına alınmaya başlamasıyla birlikte, Samsung Ağustos 2020 itibariyle yeniden yükseldi ve en tepedeki yerini geri kazandı. Bununla birlikte Samsung, Ağustos 2020’de en çok akıllı telefon satan marka olmayı başardı.

Güney Koreli teknoloji devi Samsung, şu anda ikinci sırada bulunan Huawei ile arasındaki pazar payı farkını her geçen gün genişletiyor. Huawei, ABD engellemeleri nedeniyle kan kaybetmeye devam ediyor. Counterpoint Research tarafından yayınlanan bir rapora göre Samsung, Ağustos ayında %22 küresel akıllı telefon pazar payına sahipken, onu %16 ile Huawei takip ediyor.

Samsung, Ağustos 2020’de En Çok Akıllı Telefon Satan Üretici Oldu

Bu, Samsung’un pazar payının Huawei’ninkine kıyasla %31,6 daha fazla olduğu anlamına geliyor. Nisan ayında, yani birkaç ay önce Samsung %20 iken Huawei %21 pazar payı ile Güney Koreli şirketin önündeydi. Samsung, çoğu bölgede salgın sorunlarının azalmaya başlamasıyla Nisan ayından kısa bir süre sonra pazar payını artırmayı başardı. Şirket, Hindistan’da agresif bir çevrimiçi stratejiyi zorlarken, 2018 yılının ikinci çeyreğinde elde ettiği ülkedeki en yüksek pazar payına bile ulaşmayı başardı.

Öte yandan ABD yasağı nedeniyle Huawei’nin küresel akıllı telefon pazar payı, Avrupa gibi önemli küresel pazarlarında düşmeye devam etti. Bunun sonucunda Xiaomi, Orta Doğu Avrupa bölgesinde bir büyüme elde etmiş oldu. Ayrıca Apple’ın pazar payı, iPhone 11 serisi ve iPhone SE’nin güçlü satışları nedeniyle hem Nisan hem de Ağustos’ta aynı %12’de kaldı. Cupertino merkezli şirketin performansı, iPhone 12 serisi tüketicilere gönderilmeye başladığında Kasım ayında iyileşebilir.

Son olarak analist Minsoo Kang’a göre, “jeopolitik politikalar ve ülkeler arasındaki siyasi ilişkiler akıllı telefon pazarını birçok yönden etkiliyor”. Bundan dolayı, en iyi oyuncular çok daha güçlü hale gelecek ve en çok Samsung, Apple, Xiaomi ve OPPO gibi şirketler yararlanacak. Huawei’nin ise 2021 yılında şu anda sahip olduğu pazar payını önemli ölçüde kaybedeceği düşünülmektedir. Yeni analizler gelmeye devam ettikçe biz de Teknobuk.com üzerinden sizlere aktarmaya devam edeceğiz.

“Samsung, Ağustos 2020’de En Çok Akıllı Telefon Satan Marka Oldu” başlıklı haber ile ilgili düşüncelerinizi aşağıda bulunan yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir