ÖTV Muafiyetli Araçlara Yeni Uygulama Geldi! 1 Ocak'tan İtibaren Geçerli Olacak! Resmi Olarak Yayınlandı!

0

Hem Sıfır Hem ikinci el araba fiyatları yeni yılda ne kadar artış gösterecek? Yeni yılda hem sıfır hem de ikinci el araba fiyatlarında değişiklik gözükecek mi? 1 Ocak’tan itibaren yeni ÖTV muafiyetli araç uygulaması! Sözleşme detayı ise çok konuşulacak!

ÖTV muafiyeti araba satın almak isteyen engelli vatandaşlara özel bir uygulama fakat hem sıfır hem ikinci el araçlarda fiyatlar yükselince bu durumu suistimal edenlerin sayısı bir hayli arttı. Hükümet geçmiş olduğumuz aylarda suiistimallerin önüne geçmek adına ÖTV muafiyetli araçlara 450.000 TL’lik kota getirmiş olduğunu paylaştı. Fakat piyasada 450.000 TL’nin atlında otomatik vitesi araba bulmak iyice zorlaşırken getirilmiş “suistimal” kotası, gerçek sahibi olan engellileri çok zora soktu. Engelli araç üst limitinin 1 milyon 4 bin TL’ye yükseltilmesi bekleniyorken flaş bir gelişme yaşanmış oldu.

1 OCAK’TAN İTİBAREN YENİ UYGULAMA GELİYOR!

Otomotiv Yazarı Gazeteci Emre Özpeynirci’nin paylaşmış olduğu habere bakacak olursak; “ÖTV muafiyetli araç alımında şartlar hem değişti hem de zorlaştı. Belirlenen yeni şartların 1 Ocak 2023 tarihinden itibaren uygulanacağı öğrenilirken daha önceleri 1, 2 ve 3. derece akrabaların faydalanabildiği ÖTV muafiyetli araç alımında yeni yönetmeliğe göre artık sadece 1. derecede akrabalar yararlanabilecek. Bu üç akrabalık derecesi için de 3 isim verilecek ve onlar haricinde kimse kullanamayacak.” sözlerini ifade etti.
 

RAPOR SAHİBİNİN AİLESİ DE KULLANAMAYACAK!

Yeni ÖTV yönetmenliğinin detayları belli olmaya başlıyorken tertibatlı araç alımlarında da büyük değişiklik yaşandı. Önceden tertibatlı araç alımlarında rapor sahibinin ailesi de yaralanmışken yeni yönetmenlik de bu uygulamanın da fişi resmen çekildi. Tertibatlı araç alımı resmen ilk haline dönüş yapmış oldu. Böylelikle ile sadece rapor sahibi kullanabilecek. Yine 3 isim verecek olan kişiler aynı şehirde ikamet etme şartı da yer alıyor.

ARACI KULLANACAK KİŞİ İLE SÖZLEŞME İMZALANACAK!

Konuya ilişkin olarak değerlendirmede bulunmuş Emre Özpeynirci, ÖTV engelli araç üst limiti hakkında çok önemli bir ayrıntıya değinmiş oldu, “Taahhütnamede 1. derece akrabalar dışında biri aracı kullanacaksa iş akdine göre sözleşme yapılmalıymış. Yani bir nevi şoför çalıştırıyormuş gibi olacak.” ifadelerini dile getirdi.

ÖTV ENGELLİ ÜST LİMİTİ HENÜZ BELLİ OLMADI!

Otomobil fiyatlarının giderek yükselmesi, ÖTV muafiyetli araç alımı gerçekleştirecek engelli vatandaşların elini kolunu resmen bağladı. Şu an 450.000 TL olarak uygulanmakta olan engelli araç üst limintindeyse 2023 için umutlar yeşerdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın insyatif kullanarak 2023 ÖTV araç üst limitini 450.000 TL’den 1 milyon 4 bin TL’ye iddia edilmekteyken henüz resmi bir rakam duyurulmadı. Fakat otomobil fiyatlarının giderek yükselmesinden hemen sonra 2023 ÖTV engelli araç listesinde de nerede ise araç kalmamış oldu. Bu sebeplerle ilgili engelli vatandaşlar önümüzeki yıl engelli otomobil üst limitinde en azından tekrardan değerleme oranı kadar artış talep etmekte.

İŞTE ÖTV’SİZ ARAÇLARIN TAM LİSTESİ;

Renault’un tüm Clio modelleri ÖTV’siz alınabiliyor. Yeni Taliant’ın da tüm modelleri ÖTV’den muaf tutuluyor. Ayrıca Megane Sedan’ın JOY 1.3 TCe, Joy Comfort 1.3 TCe, Joy 1.3 TCe otomatik olan modelleri de ÖTV’siz alınıyor.

Volkswagen Polo’nun Style donanımı hariç tamamı ÖTV’siz satın alınıyor. Golf ise sadece 1.0 TSI 110 PS Manuel Impression donanımı ÖTV’siz satın alınıyor.

Toyota’da Toyota Corolla 1.5 Vision, Vision MDS ve Dream manuel vites ÖTV’siz satın alınabiliyor. Toyota Yaris 1.0 Vision modeli de ÖTV’siz alınabiliyor.

Fiat engelsiz hareket kapsamında 2022 Fiat engelli araç listesinde Urban ve Cross olarak belirlendi. 1.0 Hybrid 70 HP modeli ile ÖTV muafiyetsiz olarak satın alınabiliyor.

Hyundai i10, i20’nin tüm versiyonları ÖTV’siz alınıyor. Ayrıca Elantra’nın 1.6 MPI 123 PS Style manuel vites, Bayon’un 1.4 MPI 100 PS Jump, Style, Elite, 1.0 T-GDI 100 PS Style paketleri de ÖTV’siz alınıyor.

DACIA Engelli bireyler için en uygun fiyatlı ÖTV’siz araçlar firmalarından biri olarak biliniyor. Engelli vatandaşlar YENİ SANDERO, YENİ SANDERO STEPWAY, YENİ DUSTER ve LODGY modellerinden birini seçerek ÖTV’siz ya da ÖTV indirimli olarak satın alabiliyor.

CITROEN engelli araç fiyatları, 2022 Temmuz itibari ile Citroen engelli bireyler için sunmuş olduğu modeller arasında Citroen C3 ile Citroen C4 modelleri bulunuyor.

ÖTV indirimi ve muafiyeti kapsamında ayrıca indirim uygulayan Mitsubishi’nin iki araç aracı için fiyatlar şu şekilde: 2022 Mitsubishi Space Star 1.2 INTENSE CVT Sürekli Değişken Vites: 192.900 TL. 2022 Mitsubishi Space Star 1.2 Intense Otomatik Vites: 190.400 TL
Seat markasının 2022 engelli araç fiyat limitine göre Seat’ın İbiza ve Arona modellerinin tamamı tüm motor, şanzıman ve donanım seçenekleri ile ÖTV indirimli olarak satın alınabiliyor.

Honda markası engelli bireylerin ÖTV muafiyetli araç satın alabilmeleri için Civic, Sedan ve Honda jazz modellerinin bazı versiyonlarını satışa çıkarıyor. Honda CRV, Civic ve Hatchback modelleri yasal sınır olan 450.000 TL üzerinde fiyat listesine sahiptir ve ÖTV muafiyeti yoktur.

KIA markasının belirlediği 2022 Temmuz ÖTV muafiyetli ve indirimli araçlar ise; KIA Picanto, Rio, Yeni Cerato, Yeni Ceed HB, Yeni Ceed SW, XCeed, Stonic modelleridir.

Peugeot’nun 2022 ÖTV indiriminden faydalanabileceğiniz Peugeot ÖTV muafiyetli araç modelleri, Rifter, 2008, 208 olarak belirlendi.
 

Yazıyı Kaynağından Okuyun →

DİPNOT: Yayınlanan yazı Haberİnternette adlı web sitesinden alıntı yapılarak ve kaynak gösterilerek yayınlanmıştır. Tarafımızca herhangi bir ekleme yapılmadan ilk hali ile yayındadır. Alogazete.com adresi paylaştığı haberler üzerinden asla kazanç veya gelir elde etmez. Haber içeriğinde yanlışlık veya aykırı bir durum düşünüyorsanız lütfen bizimle iletişime geçiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir