İkinci El Otomobil Satışları Neredeyse Durdu!

0

Son zamanlarda bölgelerdeki fiyat düşüşlerini rağmen ikinci el otomobil pazarı neredeyse duruma noktasına geldi. Galericiler sattıkları araç sayısından dert yanmaya devam ediyor.

Koronavirüs kısa bir süre içerisinde dünya çapında bir etkiye ulaştı. Pandemi dolayısı ile bir çok yeni normal hayatımıza girmiş durumda. Ayrıca fabrikalar da üretimlerine bir süre ara vermek zorunda kaldı. Bu üretim durgunluğundan otomobil piyasası da nasibin bir çok piyasa gibi almış durumda. Vatandaşlar duran sıfır araç üretiminin ardından ikinci el otomobil pazarına hızlı bir giriş yaptı. Ancak vatandaşlar girdikleri ikinci el pazarından kendilerini can havli ile dışarı attı. Fabrikalardaki sıfır otomobil üretiminin durmasını fırsat bilen ikinci el araç sahipleri araçlarını fahiş fiyatlardan piyasaya sürdü. Piyasanın yükseldiğini gören diğer vatandaşlar ise maalesef arabalarını piyasadaki biçilen ortalama değere göre fiyatlandırmak zorunda kaldı. Böylece ikinci el piyasası büyük bir çıkmazın içine girdi ve adeta durma noktasına geldi.

Galeri sektöründe ticaret yapan Ali Koyuncu, “Şu anda alım satım tamamen durdu. Daha önce günlük 1-2 tane araç satıyorduk, şu an 2 ayda 1-2 tane satamıyoruz. San 6 aydır sektör durma noktasındadır. Özellikle banka faizlerinin yükselmesi sektörü etkiledi. Faiz oranları düşerse piyasa canlanır. Araç fiyatlarında biraz düşme olmasına rağmen satış çok az. Araç fiyatlarının çok düşmesini beklemiyoruz. Türkiye’de yukarı çıkan kolay kolay aşağıya inmiyor” ifadelerini kullandı.

İkinci el otomobil ve ticari araç satıcısı galerici Turgay Gümüş ise yaptığı açıklamalarda; “İşlerimiz 6 aydır durgun. Okullar kapalı olduğu için ticari araçlarımızı satamıyoruz. Daha önce 3 günde 17 tane araç satıyorduk, şu an 6 aydır araçlarımız elimizde kaldı. Genelde öğrenci servisi satıyorduk. Hepsi okullar kapalı olduğu için elimizde kaldı. Birçok galerici dükkanını kapattı. Durumu olmayanlar kirasını ödeyemedi kapatmak zorunda kaldı. Fiyatlar da eskisi gibi değil düştü” açıklamasında bulundu.

Bu haber hakkındaki düşüncelerinizi yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir