Porsche, 2025 Yılında Formula 1 Rekabetine Dahil Olabilir

0

Formula 1 hayranları her zaman daha fazla rekabet ve daha iyi performans gösteren arabalar arayışındadır. İkonik spor otomobil üreticisi Porsche ve ana şirketi Volkswagen grubunun F1’e sahil olmayı planladıkları belirtiliyor. Bu doğrultuda Porsche ve ana şirketinin, 2025’te açıklanması beklenen bir sonraki motor düzenlemelerinin şirket hedeflerini karşılaması durumunda F1 sporuna girmeyi düşündükleri bildirilmektedir.

Porsche Motorsport Başkan Yardımcısı Fritz Enzinger, düzenlemelerin özellikle e-yakıtlara odaklanması halinde F1’in büyük ilgi çekeceğini söyledi. Yönetici, bu yeşil yönler doğrulanırsa, bunları ayrıntılı olarak değerlendireceğini belirtmektedir. Aynı zamanda sonraki adımları da tartışacağını söylemektedir. Formula 1, içten yanmalı motorlara güç sağlayabilen karbon nötr yakıtlar olan e-yakıtları düşünüyor.

Atmosferdeki karbonu yakalayan endüstriyel süreçler kullanılarak üretilen, bazıları biyokütleden yapılan biyo yakıtlar ve diğerleri tamamen sentetik olan çeşitli e-yakıt türleri mevcuttur. F1 yetkilileri, sporu 2025’ten itibaren e-yakıtları merkezi bir parça haline getirmeye adadılar.

F1 yetkilileri, Porsche’nin yeni motor kuralları konusundaki tartışmalara dahil olduğunu doğruladı. Porsche’nin F1’e dahil olarak Mercedes ve Ferrari gibi markalara rakip olmasını görmek gerçekten ilginç olurdu. Formula 1, 2030 yılına kadar net sıfır karbon statüsü almayı planlamaktadır. Kaynaklar, VW Grubu Formula 1’e girmeye karar verirse bunun Porsche veya Audi markalarıyla olacağını doğruladı.

Bununla birlikte her iki markanın da motor sporlarının diğer dallarında önemli yarış çalışmaları var. Ortaya atılan ilginç bir iddia ise şirketin Red Bull ile bir iş birliği yapma ihtimalidir. Red Bull, motor ortağını önümüzdeki sene kaybediyor. Bu doğrultuda VW’nin Red Bull’a motor desteği verme gibi bir ihtimali de bulunmaktadır. Ancak Red Bull, söz konusu motorları farklı bir marka altında kendi geliştirmeyi de planlıyor.

“Porsche, 2025 Yılında Formula 1 Rekabetine Dahil Olabilir” başlıklı haber ile ilgili düşüncelerinizi aşağıda bulunan yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir