Apple M1 Çipi İçin Tasarlanan İlk Kötü Amaçlı Yazılım Keşfedildi

0

Apple, Mac modellerinde kendi geliştirmiş olduğu ARM tabanlı M1 çipini kullanmaya başladı. Şimdi ise Apple M1 çiği için tasarlanan ilk kötü amaçlı yazılım keşfedildi. Daha önceden mevcut işlemciler için birçok kötü amaçlı yazılım tasarlandığını gördük. Bununla birlikte Apple M1 çipi için de bir kötü amaçlı yazılım ortaya çıktı.

Kötü niyetli yazılımcılar, ARM tabanlı Mac işlemcisi için bazı zararlı yazılımlar geliştirdiler. Bir Mac güvenlik araştırmacısı olan Patrick Wardle bu konuda yeni bir rapor paylaştı. Bu rapora göre yeni kötü amaçlı yazılım, M1 çipinde yerel olarak çalışacak şekilde uyarlandı. Aynı zamanda buna göre yeniden derlendi. Wardle, bilinen ilk yerel M1 kötü amaçlı yazılımının bir Safari reklam yazılımı uzantısı biçiminde olduğunu keşfetti.

Bu kötü amaçlı yazılım, başlangıçta Intel x86 tabanlı işlemcilerde çalışmayı hedefliyordu. Kötü amaçlı uzantı “GoSearch22” olarak isimlendiriliyor. Aynı zamanda “Pirrit” Mac reklam yazılımı ailesinin bilinen bir üyesidir. Bu uzantı, şimdi de Apple’ın M1 işlemcili Mac modellerini tehdit ediyor. Bu uzantı da ilk olarak geçen yılın Aralık ayının sonunda ortaya çıktı.

Pirrit, tespit edilmekten kaçınmak için sürekli olarak adapte oluyor. Ayrıca platformda bulunan en eski ve en aktif Mac adware yazılımlarından biridir. Bu nedenle, kötü amaçlı yazılımın yeni Mac’lere ulaşması an meselesiydi. Bununla birlikte GoSearch22 reklam yazılımı, kullanıcıların verilerini izliyor ve topluyor. Bunu banner ve pop-up gibi çok sayıda reklam sunan yasal Safari uzantısı gibi gerçekleştiriyor. Bu içerikler, sonrasında kötü amaçlı yayan diğer zararlı sitelere yönlendiriyor.

Ayrıca, M1 için kötü amaçlı yazılım hala erken aşamalarında olduğundan, antivirüs yazılımlarının onu x86 sürümlerindekiler kadar kolay algılamadığını da belirtelim. Diğer bir deyişle, bu sadece başlangıçtır. ​Ayrıca yakında bu türden daha fazla kötü amaçlı yazılımın ortaya çıkmasını bekleyebiliriz.

“Apple M1 Çipi İçin Tasarlanan İlk Kötü Amaçlı Yazılım Keşfedildi” başlıklı haber ile ilgili düşüncelerinizi aşağıda bulunan yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir