Yeni Emeklilere Zam Geliyor! Devlet Açıkladı Milli Gelir Zammı Yapılacak!

0

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Türkiye’nin 2023 yılı Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) büyüme oranını yüzde 4,5 olarak açıkladı. Orta Vadeli Program’da öngörülen yüzde 4,4’lük büyüme oranı ise aşılarak gerçekleşti.

Ocak Ayından Sonra Emekli Olanlara Ek Zam 2023 yılı GSYH büyüme oranındaki artışın etkisiyle, bu yıl ocak ayından sonra emekli olanların aylıklarına ek zam yapılacak. Yapılan hesaplamalar sonucunda, bu yıl emekli olanların aylıklarında yüzde 0,8 ile 1,35 arasında değişen oranlarda artış olacak. Ayrıca, yıl başından itibaren emekli aylığı almaya hak kazananların ek zam farkları nisan ayı itibarıyla aylıklarına yansıtılacak.

2023 Güncelleme Katsayısı 1,6612 Yeni emekli olanların aylıkları, çalışma hayatları boyunca Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) bildirilen prime esas kazançların güncellenmiş tutarı üzerinden hesaplanıyor. Bu güncelleme katsayısı, 2000 öncesi ve sonrası dönemler için farklı şekillerde belirleniyor.

2000-2008 arası döneme ait kazançlar, Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) artışı ve GSYH artışının yüzde 100’ünü dikkate alarak güncelleniyor. 2008 yılından sonra ise TÜFE artışının yüzde 100’ü ve yıllık GSYH artışının yüzde 30’u esas alınarak hesaplama yapılıyor.

TÜİK’nin 2023 yılı için açıkladığı TÜFE artışı yüzde 64,77 olarak gerçekleşti. Bu nedenle, 1 Ocak 2024 tarihinden sonra emekli olanların aylıklarının hesaplanmasında güncelleme katsayısı 1,6477 olarak uygulandı. Bu katsayı üzerinden yapılan hesaplamalar sonucunda emekli aylıkları belirleniyor.

Yeni Emeklilik Dilekçesi Verenlerin Hesaplaması TÜİK’nin açıkladığı 2023 yılı GSYH büyüme oranı yüzde 4,5 olarak gerçekleşti. Bu büyüme oranına göre, güncelleme katsayısına yüzde 30’u eklenerek hesaplama yapılıyor. Böylece 2023 yılı güncelleme katsayısı 1,6612’ye yükseliyor. Yeni emeklilik dilekçesi verenlerin aylıkları, bu güncelleme katsayısı üzerinden hesaplanacak.

Emekliye Ek Zam Nisan Ayında Yansıyacak Artan milli gelir nedeniyle emeklilere yapılan ek zamlar, nisan ayında emekli olanların aylıklarına yansıtılacak. Yapılan hesaplamalar sonucunda, emekli aylıkları nisan ayından itibaren yeni tutarlar üzerinden ödenecek.

Mevcut Çalışanların Emekli Aylıkları Güncellenecek e-Devlet üzerinden SGK’nın maaş robotuna giren mevcut çalışanlar, bugün emekli olsalar ne kadar aylık alabileceklerini sürekli olarak görebiliyorlar. SGK’nın gerekli uyarlamaları yapmasının ardından, mevcut çalışanlar önümüzdeki günlerde 1,6612 güncelleme katsayısı üzerinden hesaplanan aylıklarını görmeye başlayacaklar.

Yazıyı Kaynağından Okuyun →

DİPNOT: Yayınlanan yazı Haberİnternette adlı web sitesinden alıntı yapılarak ve kaynak gösterilerek yayınlanmıştır. Tarafımızca herhangi bir ekleme yapılmadan ilk hali ile yayındadır. Alogazete.com adresi paylaştığı haberler üzerinden asla kazanç veya gelir elde etmez. Haber içeriğinde yanlışlık veya aykırı bir durum düşünüyorsanız lütfen bizimle iletişime geçiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir