Toyota, Yaşlılar İçin Hayat Kolaylaştıran Robotik Asistan Geliştiriyor

0

Toyota’nın “Toyota Araştırma Enstitüsü”, yaşlı nüfusun günlük yaşamını kolaylaştırmak amacıyla çeşitli teknolojiler geliştiriyor. Enstitünün robotik bölümü, ev işlerini halletmek için benzersiz bir robotik asistan geliştirdi. Şirketin geçen yıl bir yardımcı robot geliştirdiğini görmüştük. Şimdi ise yeni Toyota “Tavan Asistanı” tavandan sarkan bir yapıda konumlandırılacak. Böylece bulaşıkları yıkamanın yanı sıra basit ev işlerini yapabilecek.

Japonya merkezli otomobil üreticisinin söz konusu tavan robotunu yapmak için öne sürdüğü nedenlerden biri de Japonların Ikigai nosyonudur. Bu durum, Japonlar için herkesin hayatının bir anlamı ve amacı olması gerektiği anlamına gelmektedir. Bu nedenle, BM’ye göre 65 yaşın üzerindeki küresel nüfusun önümüzdeki otuz yılda ikiye katlanacağı söylenirken, Toyota robotik teknolojileriyle bu gri popülasyona yardım etmeyi hedefliyor.

Toyota, Yaşlı Nüfusun Hayatını Kolaylaştıracak ve Ev İşlerine Yardımcı Olacak Bir Robotik Asistan Geliştirdi

Şimdi tavan robotunu gözler önüne seren Toyota, insan yeteneklerini geliştirmek için yapay zeka (AI) kullandığını söylüyor. Şirket, “İnsan merkezli bir yaklaşım, insanları değiştirmek yerine tipik yapay zeka felsefesini tersine çeviriyor.” diye ekliyor. Yer robotlarına kıyasla tavan yardımcısı robotun en büyük faydalarından biri, bir evdeki alan yönetimidir. Bir evin tavanı olan üst katı kullandığından, zemin çocuklar ve evcil hayvanların serbestçe dolaşması için açık kalır.

Ayrıca ihtiyaç duyulmadığında, kullanıcılar ev alanını daha iyi yönetmek için kolayca tavana yerleştirebilirler. Şirket bildiğimiz gibi birçok farklı robot türü ile entegre akıllı evlerle bir geleceği görselleştiriyor. Yani Toyota, bu yeni tavan robotlarının gelecekteki şehirlerin akıllı evlerinde zaten mevcut olacağını düşünüyor. Toyota yakın zamanda yeni yarımcı ev robotu için çevrimiçi bir sunumda sergiledi. O videoya da buradaki bağlantı üzerinden göz atabilirsiniz.

Bu yeni robotun pek çok faydası olsa da, bazı büyük dezavantajları da var. Örneğin şirket, robotu eğitmek için sanal gerçekliği kullanıyor. Bu, bir insan operatörün öne çıkan eylemleri bir VR kiti kullanarak fiziksel olarak gerçekleştirdiği ve bu hareketlerin robotun belleğinde saklandığı anlamına gelir. Dolayısıyla bu tavan robotları pek akıllı değil. Dahası, her evin ayrı bir tasarım diline sahip olması, evlerin her bir ortamına hakim olmak, robot için büyük bir zorluk olacaktır.

“Toyota, Yaşlılar İçin Hayat Kolaylaştıran Robotik Asistan Geliştiriyor” başlıklı haber ile ilgili düşüncelerinizi aşağıda bulunan yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir