Samsung Exynos 1000, Snapdragon 875’ten Daha Hızlı Olabilir

0

Samsung, önümüzdeki sene piyasaya süreceği amiral gemisi modellerinde çok güçlü yonga setleri kullanmaya devam edecek. Geçtiğimiz senelerde hep Snapdragon’un gerisinde kalan Samsung Exynos işlemciler, bu sefer emin adımlarla geliyor. Exynos 1000 yonga setinden güç alan Samsung telefonların Şubat 2021’de piyasaya sürülmesi bekleniyor. Ayrıca Exynos 1000 yonga setinin en büyük rakibi olarak Qualcomm Snapdragon 875’i nihayet geride bırakabileceği söyleniyor.

Exynos yonga setinin Qualcomm’un amiral gemisi yonga setinden daha bir performans koyma ihtimali gerçekten heyecan verici. Bu iddia, çeşitli Geekbench puanlarının yayınlandığı bir Güney Koreli forumdan geliyor. Söylenenlere göre iki farklı Samsung Galaxy S21 modeli test edildi. Bu modellerden birinde Exynos 1000, diğerinde ise Snapdragon 875 yonga seti bulunuyor. Ayrıca bu sitede Snapdragon 875’le gelen bir Xiaomi Mi 11 modelinin skoru da yer alıyor.

Samsung Exynos 1000 Yonga Seti, Snapdragon 875’i Geçiyor

Bu skorlar ile ilgili henüz hiçbir ekran görüntüsü paylaşılmadı. Bu nedenle bu iddiaların asılsız olma olasılığı da bulunuyor. Zaten ortaya çıkan söylentilerin ve sızıntıların kesin olarak doğru olma ihtimali de yok. Her neyse, Exynos 1000 yonga setinden güç alan Samsıng telefonun skorlarına geldiğimiz zaman, tek ve çok çekirdekli puanları Snapdragon 875 muadilinden daha yüksek gözüküyor.

Exynos 1000, tek çekirdek performansında 1302 puan elde ederken, çoklu çekirdek performansında ise 4250 puan elde etmeyi başarıyor. Qualcomm’un Snapdragon 875 yonga setine ait olduğu iddia edilen testte ise yonga setinin tek çekirdeklide 1159 ve çok çekirdeklide ise 4090 puan elde ettiğini görüyoruz. Xiaomi Mi 11 modeline ait olduğu belirtilen skorlar ise tek çekirdeklide 1159 ve çok çekirdeklide 4090 olarak karşımıza çıkmaktadır.

Kaynak, ARM’nin yeni duyurduğu Cortex-X1 çekirdeğinde hala bir sorun olduğunu ve bu nedenle Samsung’un Snapdragon 875’i geride bırakarak daha yüksek skor elde edebildiğini belirtiyor. Bunun, her iki yonga setinin de Cortex-X1’i kullanacağına dair bir doğrulama olduğunu da söyleyebiliriz. Bununla birlikte, teste dahil olan tüm telefonların erken üretim öncesi örnekler olduğu açıktır. Bu nedenle her iki yonga setinin performansı piyasaya sürüldükten sonra muhtemelen daha yüksek olacaktır.

“Samsung Exynos 1000, Snapdragon 875’ten Daha Hızlı Olabilir” başlıklı haber ile ilgili düşüncelerinizi aşağıda bulunan yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir