Samsung, 16GB LPDDR5 DRAM Çiplerinin Seri Üretimine Başlıyor

0

Güney Koreli tüketici elektroniği üreticisi Samsung, aynı zamanda bellek yongaları üretiminde de önemli bir şirkettir. Şirket, kısa süre içerisinde aşırı ultraviyole litografi teknolojisi kullanılarak üretilen en son mobil RAM’lerini sergileyecek. Samsung, bununla birlikte 16GB LPDDR5 DRAM çiplerinin seri üretimini de başlıyor.

Engadget’ın haberine göre Samsung, EUV kullanılarak geliştirilen ilk 16GB LPDDR mobil RAM üretimine başlamış durumda. Bu teknolojiyi bilmeyenler için silikonu aşındırmak için lazerlerin ve ışığa duyarlı kimyasalların kullanıldığını belirtelim. Bu gelişme, Samsung’un bellek üretim yeteneklerinde bir dönüm noktasıdır. Bu durum, Samsung’a sadece rakipleri karşısında avantaj sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda büyük bir gelişimsel engeli de ortadan kaldırıyor.

Başka bir yönden bakarsak bu gelişme aslında bütün olarak bellek endüstrisi için büyümeyi başlatıyor. Bazı iyileştirmelerine bakıldığında, yeni bellek yongaları daha önce üretilen 12GB belleklerden yüzde 16 daha hızlı bir bant genişliği ile geliyor.

Geliştirilmiş bellek bant genişliği şimdi 6,4 Gbps’ye ulaşırken, boyutu da yüzde 30 daha küçük. Küçülen parçalar akıllı telefon üreticilerinin cihazlarını daha da ince yapmasına veya pil gibi diğer bileşenler için daha fazla dahili alan sunmasına olanak tanımış oluyor.

Samsung, şu anda bu yeni bellekleri amiral gemisi akıllı telefon modellerinde sunmaya hazırlanıyor. Güney Koreli teknoloji devinin bu belleklerini yeni nesil birinci sınıf modellerde göreceğiz. Şirket, muhtemelen bu teknolojiyi rakip şirketlere de sunacak. Bununla birlikte Samsung, bu yeni çipleri otomobil endüstrisinde de kullanmayı umuyor ve bu muhtemelen otomobillerdeki bilgi-eğlence sistemlerini daha da gelişmiş bir şekilde kullanmamızı sağlayacak.

“Samsung, 16GB LPDDR5 DRAM Çiplerinin Seri Üretimine Başlıyor” başlıklı haber ile ilgili düşüncelerinizi aşağıda bulunan yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir