Realme, Dünyanın İlk SLED Akıllı Televizyonunu Duyurdu

0

Realme, düzenlediği etkinlik ile birlikte dünyanın ilk SLED 4K akıllı televizyonunu duyurdu. Daha doğrusu, yeni televizyonuna bir ön bakış sundu. Şirketin geliştirmiş olduğu bu teknoloji, henüz satışa çıkmaya hazır durumda değil. Ancak Realme’nin SLED akıllı TV teknolojisi, Quantum Dot tabanlı ekran panellerine (QLED) bir alternatif sunmuş olacak.

SLED teknolojisi, 55 inçlik bir televizyon modeliyle birlikte piyasaya sürülecek. Yeni tip panel, NTSC renk spektrumunun %108’ini kapsayacak ancak mavi ışık miktarını kontrol altında tutacak. Mavi ışığı kontrol altında tutmak, TÜV Rheinland tarafından önerilen ve onaylanan bir şeydir. Peki SLED ekran paneli teknolojisi tam olarak ne anlama geliyor? Dilerseniz bu soruyu biraz daha detaylandırarak anlatalım.

Realme, Dünyanın İlk SLED Akıllı Televizyonunu Gözler Önüne Serdi

Bu teknoloji, arka ışıkla ilgili ana yenilik olan LCD formülüne yeni bir bakış açısı sunuyor. Tipik olarak, arka ışık beyazdır ve daha sonra tanıdık renk üçlüsü oluşturmak için RGB filtrelerinden beslenir. SLED ile böyle değildir – arka ışık üçlü oluşturmak için kırmızı, yeşil ve mavi LED’ler kullanır. Bu hala bir LCD, yani polarizörleri ve bir sıvı kristal tabakası var.

SLED ekran paneli, mavi bir arka ışıkla başlayan ve mavi ışığı emen ve kırmızı veya yeşil yayan kuantum noktaları kullanan QLED’den de farklıdır. Ardından bir LCD katmanı, her pikselden geçen ışık miktarını kontrol etmeye yardımcı olur. Her neyse, amaç herhangi bir kırmızı, yeşil ve mavi ışık elde etmek değil, her renk için en uygun dalga boyunu elde etmektir. Bu, daha geniş bir renk spektrumu oluşturmaya yardımcı olur ve genel olarak görüntü kalitesini iyileştirir.

Realme, SLED panel teknolojisinin görüntü kalitesi konusunda QLED’den daha iyi bir çözüm olduğuna inanmaktadır. Samsung ve OnePlus gibi rakiplerin halihazırda Realme’nin oldukça aktif olduğu Hindistan pazarında QLED TV modelleri mevcut. Şirketin bu yeni teknolojisi, Hindistan pazarındaki QLED TV modellerinden farklı bir ürün ortaya koyarak diğer firmaların önüne geçmesi konusunda yardımcı olacaktır.

“Realme, Dünyanın İlk SLED Akıllı Televizyonunu Duyurdu” başlıklı haber ile ilgili düşüncelerinizi aşağıda bulunan yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir