Microsoft Sonunda Office Uygulamasını iPadOS İçin Optimize Etti

0

Apple, birkaç yıldır iPad modelleri için iOS yerine iPadOS isimli özel bir işletim sistemi kullanmaktadır. Temelde iOS özelliklerine sahip olan bu işletim sistemi, büyük ekranlarda daha işlevsel kullanım için birtakım yenilikler ve iyileştirmeler sunmaktadır. Ayrıca uygulama geliştiricileri de mevcut iOS uygulamalarını bu işletim sistemindeki yeni özelliklere göre iyileştiriyor. Bununla birlikte uygulamaları iPadOS için güncelliyorlar.

Bu doğrultuda uygulamalarını iPadOS’a göre uyarlayan geliştiricilerden biri de Microsoft’dur. Microsoft, nihayet App Store üzerindeki Office uygulamasını iPad ve tablet kullanıcı arayüzü için optimize etti. Şimdiye kadar mevcut olan sürümler, iPad’lerdeki bölünmüş ekran gibi gelişmiş çoklu görev özelliklerini desteklemiyordu. Ancak yeni güncelleme ile birlikte bu özellikler artık desteklenmektedir.

İlginç bir şekilde Microsoft, Word, Excel ve PowerPoint’i kapsayan Office uygulamasının yanı sıra iPad için zaten iPadOS için optimize edilmiş olan bağımsız Word, Excel ve PowerPoint uygulamalarına sahiptir. Bununla birlikte Apple’ın uygulamaları ayrı tutup tutmayacağı yoksa yeni Office uygulamasında birleştirip birleştirmeyeceği konusunda ise henüz hiçbir bilgi mevcut değil.

Artık iPad kullanıcıları PDF oluşturabilecek, belgeleri imzalayabilecekler. Ayrıca görüntüleri metne veya tabloya dönüştürebilecekler. Microsoft yakın zamanda iPad için Word ve Excel için fare ve trackpad desteğini ekledi. Tüm bu güncellemeler, iPad’i dizüstü bilgisayar yerine kullanmak isteyenler için uygun bir seçenek haline getiriyor.

Ayrıca kullanıcıların her zaman bir dizüstü bilgisayar taşımasına gerek kalmıyor. Bununla birlikte tabletleri üzerinden bilgisayardaki işlerinin büyük bir bölümünü rahatlıkla halledebiliyorlar. Elbette Apple’ın iPadOS işletim sistemi de burada oldukça büyük bir avantaj sağlamış oluyor.

“Microsoft Sonunda Office Uygulamasını iPadOS İçin Optimize Etti” başlıklı haber ile ilgili düşüncelerinizi aşağıda bulunan yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir