Küresel Akıllı Telefon Satışları, 2021’in İlk Çeyreğinde Yüzde 50 Artacak

0

Akıllı telefon üreticileri, yeni yılın ilk çeyreği ile birlikte yeni nesil modellerini tanıtmaya başladı. Bununla birlikte küresel akıllı telefon satışları ile ilgili yeni raporlar da gelmeye başladı. Bu yılın ilk çeyreğinde akıllı telefon satışlarının yaklaşık yüzde 50 seviyesinde artması bekleniyor. Bununla birlikte 2021’in ilk çeyreğinde 340 milyon adet satış gerçekleştirilmesi tahmin edilmektedir.

Bu artışın başlıca nedeni ise Çinli markalarının yanı sıra iPhone 12 serisindeki modellerin de iyi satış sayıları elde etmesidir. Bununla birlikte bazı markalar, Huawei’nin kaybettiği pazar payını kendisine çekmek için rekabet içerisindedir. DigiTimes’ın yeni raporuna göre Apple’ın ilk çeyrekte 60 milyon adet akıllı telefon satışı gerçekleştirmesi beklenmektedir.

Ayrıca şirketin geçtiğimiz çeyrekte 82 milyona yakın satış yaptığını da belirtelim. Buna ek olarak Apple, 31 Mart 2021’de sona eren altıncı ayın en büyük satıcısı olacak. Bununla birlikte toplam sevkiyatı 150 milyon adede ulaşacak. Bu aynı zamanda bir yıl öncesindeki aynı döneme göre yüzde 38’lik bir artışa işaret etmektedir.

Öte yandan Samsung, hem 2020’nin dördüncü çeyreği hem de 2021’in ilk çeyreği için 60 ila 65 milyon adetlik bir satış gerçekleştirmiş olacak. Bu satış sayıları ile birlikte Samsung’un altı aylık dönemde ikinci sırada yer alması beklenmektedir. Bu markaları ise Xiaomi takip ediyor. Çinli şirket, aynı altı aylık dönemde toplam 90 milyon birim satışla üçüncü sırada yer almaktadır.

Bu süre zarfında, Huawei’nin bu yılın ilk çeyreğinde küresel sıralamada altıncı sıraya ulaşarak 20 milyondan az akıllı telefon satması bekleniyor. Ayrıca, 5G özellikli cihazların küresel sevkiyatının 2021’de 600 milyonun üzerinde birime ulaşması tahmin edilmektedir. Ayrıca bu, geçen yıl sevk edilen 280 milyon cihazın iki katından fazlasına denk geliyor. Apple, Huawei ve Samsung, 2020’de yüzde 70’i geçen birleşik pazar payıyla ilk üç 5G telefon satıcısıydı.

“Küresel Akıllı Telefon Satışları, 2021’in İlk Çeyreğinde Yüzde 50 Artacak” başlıklı haber ile ilgili düşüncelerinizi aşağıda bulunan yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir