iOS 13.6 Beta 3 Sürümü Yayınlandı! Nasıl İndirilir?

0

Apple, bugün iOS işletim sisteminin yeni geliştirici beta sürümünü yayınladı. iOS 13.6 Beta 3 olarak yayınlanan bu güncelleme, üç hafta önce yayınlanan ikinci beta sürümünden sonra gelen ilk güncelleme olmaktadır. iOS ve iPadOS 13.6’nın üçüncü beta sürümü ile gelen yeniliklere yakından bakacağız.

iOS 13.6 ile birlikte Apple güncellemelerin otomatik indirilebilme konusunu gündeme getirdi. Şirket yeni sürümde kullanıcıların iPhone ve iPad cihazları WiFi ağına bağlıyken yazılım güncellemelerini otomatik olarak indirebilmelerine olanak tanıyor. Bu özellik ayarlardan açılabiliyor veya kapatılabiliyor.

Yeni güncellemede sağlık uygulaması için de çeşitli yenilikler sunuluyor. Kullanıcıların vücut ve kas ağrıları, iştah değişiklikleri, öksürük, baş dönmesi, bayılma, baş ağrısı, bulantı gibi birçok seçeneği seçerek hastalık semptomlarını eklemelerine izin veren yeni bir “Belirtiler” bölümü uygulama içerisinde sunuluyor.

iOS 13.6 sürümü ile birlikte hem iOS 13 hem de iOS 14’te bulunan bir özellik olan Car Key de sunuluyor. Car Key özelliği, NFC özelliğine sahip olan bir otomobilin kilidini açmak için iPhone veya bir Apple Watch cihazını fiziksel anahtar yerine kullanmanıza olanak tanıyor.

Apple’ın Car Key özelliğin otomobillerde çalışabilmesi için şirketin otomobil üreticileri ile ortak olarak çalışması gerekmektedir. Bu firmalardan ilki BMW oldu. BMW, Apple ile birlikte ortaklık yaparak iPhone kullanıcıların BMW markalı otomobillerde Car Key özelliğini kullanabilmelerini sağlayacak. Hata bu özelliği araçlarına ekleyecek olan kullanıcılara sürücü sınırlandırma gibi çeşitli kısıtlama ekleme olanağı da tanıyacaktır.

Yeni beta sürümünde yeniliğe sahip olan bir diğer uygulama ise Apple News. Yeni güncelleme ile birlikte artık kullanıcıların uygulama içerisinde okudukları bir makale, uygulamadan çıkıldıktan sonra bile kaldığı yerden okunmaya devam edilebilecek. Bu sayede kullanıcılar bıraktıkları yeri hatırlamak zorunda kalmayacaklar.

Apple, haber uygulamasına sesli makaleler eklemek için de çalışmalarına tüm hızıyla devam ediyor. Şirket sesli makaleler sunabilmek için yayıncılar ile birlikte çalışıyor. Ayrıca Apple, abonelerin dinlemesi için günün en iyi hikayelerinin bir özetini sunmayı planlıyor. Yeni Apple News Audio özelliğinin yakında aktif olarak yayınlanmasını bekliyoruz.

iOS 13.6 Beta 3 Güncellemesi Nasıl İndirilir?

iPhone, iPad ve iPod Touch cihazlarınızda iOS veya iPadOS beta güncellemesini kurmak oldukça kolay. Bu işlem için Ayarlar > Genel > Yazılım Güncelleme yolunu izleyin. Ardından sayfanın altındaki “İndir ve Yükle” seçeneğine dokunun. İsterseniz güncellemeyi cihazınızı bilgisayara bağlayarak iTunes üzerinden de gerçekleştirebilirsiniz.

Ancak şunu belirtmemiz gerekiyor. Yeni iOS 13.6 Beta 3 geliştirici sürümünü cihazınıza kurabilmek için bir geliştirici profili yüklemeniz gerekiyor. Bu işlemi, Apple’ın Developer Center web sitesi üzerinden gerçekleştirebilir ve kablosuz ağ üzerinden indirebilirsiniz.

“iOS 13.6 Beta 3 Sürümü Yayınlandı! Nasıl İndirilir?” başlıklı haber ile ilgili düşüncelerinizi aşağıda bulunan yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsinz.

Kaynak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir