Emekli Esnaflara Acı Haber! Kredi Faiz Oranları Yerinde Durmayacak ve Artacak!

0

Esnaf Kefalet Kredi Kooperatiflerinden düşük faizli kredi alan esnafların ödemeleri sürerken, maliye kaydını kapatmaları yüksek faizli ödemelere yol açmaktadır. Denizli Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (DESOB) Genel Sekreteri Yunus Emre Gönç, düşük faizli esnaf kredilerinde vergi ve oda kaydının kapatılmaması konusunda uyarılarda bulunarak, bu durumun mağduriyetleri artırdığını belirtti.

Kredi Faizi Mağduriyetleri ve Çözüm Yolları

DESOB Genel Sekreteri Yunus Emre Gönç, Esnaf Kefalet Kredi Kooperatiflerinden düşük faizli kredi kullanan esnafların, emeklilik veya diğer nedenlerle kredi ödemelerini sürdürdükleri sürece, maliye kayıtlarını kapatmamaları gerektiğini vurguladı.

Esnaf Kredi Faizlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yunus Emre Gönç, düşük faizin devlet tarafından desteklenen bir hak olduğunu ifade ederek, “Kredi kullanan esnafın vergi kaydını kapatması esnaflığını sonlandırır ve düşük faiz hakkını da kaybetmiş olur. Esnaf Kefalet Kredi Kooperatiflerinden düşük faizli kredi kullanan esnaflarımızın emeklilik veya diğer nedenlerle vergi kaydını kapattığı durumlarda, kredi geri ödemelerinde artış olduğunu ve şikayetlerin arttığını gözlemliyoruz. Unutulmamalıdır ki, esnafımıza sunulan bu düşük faizli kredilerin yarısı hazine tarafından karşılanmakta ve devlet desteği olarak sunulmaktadır. Kredi süreci devam ederken vergi ve oda kaydını kapatan esnaflar, hazine desteğinin kaldırılması nedeniyle bankalar tarafından devlet desteği olmaksızın güncel faiz oranları üzerinden kredi ödemeleri yapmak zorunda kalmaktadır” dedi.

Esnafın Beklentisi: “AF”

Gönç, “Yüksek faizlerin düşük faize çevrilmesi için çalışmalarımız devam etmektedir” şeklinde konuştu.

DESOB üyelerini dikkatle uyararak, “Esnafımız, düşük faizli kredilerinin taksitlerini öderken vergi ve oda kayıtlarını sürdürmelidir. Kredi süreci devam ederken vergi ve oda kaydını kapatan esnaflarımız, yüksek faizlerle karşı karşıya kalmakta ve bu durumun sayısı her geçen gün artmaktadır. İlimizde son aylarda artan bu şikayetlere karşı, bir defalık olarak faizlerin affedilmesi ve tekrar kayıt yaptıran üyelerimizin yüksek faizlerinin düşük faize geri döndürülmesi için gerekli girişimlerimizi ve çalışmalarımızı aralıksız sürdürmekteyiz. Mağduriyetlerin artmasını önlemek adına, Esnaf Kefalet Kredi Kooperatiflerinden düşük faizli kredi kullanan DESOB üyelerimizin vergi ve oda kayıtlarının aktif tutulmasına büyük önem vermelerini önemle rica ederiz” ifadelerini kullandı.

Yazıyı Kaynağından Okuyun →

DİPNOT: Yayınlanan yazı Haberİnternette adlı web sitesinden alıntı yapılarak ve kaynak gösterilerek yayınlanmıştır. Tarafımızca herhangi bir ekleme yapılmadan ilk hali ile yayındadır. Alogazete.com adresi paylaştığı haberler üzerinden asla kazanç veya gelir elde etmez. Haber içeriğinde yanlışlık veya aykırı bir durum düşünüyorsanız lütfen bizimle iletişime geçiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir