Daimler, Dizel Emisyon Skandalı Nedeniyle 2,2 Milyar Dolar Ödeyecek

0

Daimler AG, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki dizel emisyon skandalı nedeniyle 2,2 milyar dolar ceza ödemeyi kabul etti. Şirket, bu sorunu çözebilmek için oldukça yüksek olan bu meblağı gözden çıkardı. Alman otomobil üreticisi, ABD Adalet Bakanlığı ve EPA dahil olmak üzere ABD’li yetkili kurumlar ile prensipte bir anlaşmaya vardı. Bu anlaşma şirkete 1,5 milyar dolara veya yaklaşık olarak 1,27 milyar avroya mâl olacak.

Şirket aynı zamanda tüketiciler tarafından açılan toplu davayı çözüme kavuşturmak için de 592 milyon dolarlık ödeme gerçekleştirecek. Bu ödemeler sonucu Damiler hisseleri, Avrupa ticaretinde %1,2 oranında geriledi, genel olarak ise hisse senedi yıllık %15 düştü. Analistlere göre diğer paydaşlar, temelde yatan performansa bakılmaksızın 2020-2023 dönemi için Daimler nakit akışının çoğunu alabilecekler.

Volkswagen AG’nin de 2015 yılında emisyon hilesi yapması ve yakalanması sonrasında ABD yetkilileri dizel emisyon incelemelerini arttırmıştı. Daimlerde buna benzer bir skandal ile gündeme geldi ve ABD’li yetkililer tarafından yaptığı hile tespit edildi. Şirket yaptığı anlaşmayla beraber yaşadığı bu sorunları çözecek. ABD ve Daimler anlaşması önemli miktarda bir paraya mâl olsa da, Volkswagen’in ödemiş olduğu 30 milyar avronun yanına bile yaklaşamıyor.

Daimler’in Dizel Emisyon Skandalı, Yaklaşık 250 Bin Otomobil ve Minibüsü Kapsamakta

Amerika Birleşik Devletleri ve Daimler yetkilileri arasındaki anlaşma, yaklaşık 250.000 otomobil ve minibüsteki emisyon kontrol sistemlerine ilişkin sivil ve çevresel iddiaları kapsamaktadır. Volkswagen skandalında ise çok daha fazla sayıda araçta hile kabul edilmişti. VW, 600.000 adeti ABD’de olmak üzere dünya çapında 11 milyon dizel motorlu araçla ilgili emisyon hilesi düzenlemelerini kabul etmek zorunda kalmıştı.

ABD hükümeti, Fiat Chrysler Automobiles NV hakkında emisyon konusunda bir soruşturma yürütüyor. ABD Adalet Bakanlığı, şirket ile geçtiğimiz günlerde soruşturmayı çözüme kavuşturmak için görüşmeler başlattığını duyurmuştu. Ayrıca Ford aleyhinde de emisyonlar ile alakalı bir soruşturma beklemektedir. Bunlara ek olarak Daimler, anlaşmanın gerekliliklerinin yerine getirilmesiyle ilgili olarak yüz milyonlarca avro ek masraf ödemeyi beklediği konusunda uyardı.

“Daimler, Dizel Emisyon Skandalı Nedeniyle 2,2 Milyar Dolar Ödeyecek” başlıklı haber ile ilgili düşüncelerinizi aşağıda bulunan yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir