Başvuran Ailelere 5.782TL Yardım Yapılıyor! Başvuru Nasıl Yapılır? Kimler Alabilir?

0

Aile Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, çocuk sayısına bağlı olarak değişen miktarda ihtiyaç sahibi ailelere yardımların devam ettiği belirtildi. E-Devlet üzerinden başvuru yapan ailelere, çocuk sayısına göre 3.614 TL ile 6.505 TL arasında değişen miktarlarda ödemeler yapılmaktadır.

SED Ödeme Miktarlarında Yeni Yıl Güncellemesi

Yeni yılda zamlanan maaşlarla birlikte SED ödeme miktarlarında da değişiklikler oldu. Ödemeler şu şekildedir:

  • Okul öncesi çocuklar için ödeme miktarı 3.614 TL,
  • İlköğretimde okuyan çocuklar için 5.421 TL,
  • Ortaöğretimde okuyan çocuklar için 5.782 TL,
  • Yükseköğrenimde okuyan çocuklar için ise 6.505 TL olarak belirlenmiştir.

SED Başvuru Koşulları ve Yöntemleri

Çocuklarının temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanan ve yaşamlarını sürdürmekte güçlük çeken aileler, çocuklarının bakımı ve desteklenmesi için geçici bir süre ekonomik destek alabilirler. Başvuru yapabilmek için şu şartlar sağlanmalıdır:

  • Ailenin temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanması,
  • Ailenin yaşamını sürdürmekte güçlük çekmesi,
  • Çocukların bakımı ve desteklenmesi gerekliliği.

SED başvuruları, İl Müdürlüğü veya Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüklerine şahsen, dilekçeyle veya e-Devlet üzerinden elektronik ortamda yapılabilmektedir.

Şartlı Gebelik ve Doğum Yardımları

  • Şartlı Gebelik Yardımı (ŞGY): Sosyal güvenceye sahip olmayan ve nüfusun en yoksul kesiminde yer alan gebe kadınlara yönelik bir yardım türüdür. Gebelik süresince düzenli sağlık kontrollerini yapmaları ve il/ilçedeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma (SYD) Vakfına başvurmaları koşuluyla sağlanır.

  • Şartlı Doğum Yardımı: Gebelik yardımından faydalanan ve doğumunu yetkili hastanelerde gerçekleştiren vatandaşlara yönelik bir yardım türüdür. Doğum belgelerini il/ilçedeki SYD Vakfına ilettiklerinde tek seferlik nakdi yardım alabilirler.

Yazıyı Kaynağından Okuyun →

DİPNOT: Yayınlanan yazı Haberİnternette adlı web sitesinden alıntı yapılarak ve kaynak gösterilerek yayınlanmıştır. Tarafımızca herhangi bir ekleme yapılmadan ilk hali ile yayındadır. Alogazete.com adresi paylaştığı haberler üzerinden asla kazanç veya gelir elde etmez. Haber içeriğinde yanlışlık veya aykırı bir durum düşünüyorsanız lütfen bizimle iletişime geçiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir