6 Büyük Otomotiv Firması Kredi Kampanyasından Çıkarıldı

0

Üç kamu bankası (Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank), sıfır otomobil alacaklar için düşük faizli kredi kampanyası başlatmıştı. Kamu bankalarının bu kredi kampanyasında oldukça önemli bir gelişme yaşandı. Üç banka yaptığı ortak açıklama ile 6 büyük otomotiv firması için kredi kampanyasının şartlarına aykırı hareket ettiklerini belirtti.

Bu açıklama ile birlikte Fiat, Renault, Toyota, Honda, Hyundai ve Ford markalarının kredi kampanyasından çıkarıldığı açıkladı. Böylece sıfır kilometre binek araç veya ticari araç satın almak isteyen bireysel/kurumsal müşteriler bu markaların araçları için kredi kampanyasından faydalanamayacak.

Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank tarafından yapılan ortak açıklamada bu markaların hangi kampanya şartlarına aykırı hareket ettikleri de belirtildi. Açıklamaya göre 6 otomotiv markası kampanya şartlarında belirtilen açıklamalara rağmen fiyat artışları yaptıkları görülmüştür.

Kamu bankalarının yaptığı ortak açıklamada kampanya detaylarına da değiniliyor. Üç bankanın başlatmış olduğu bu kampanya bireysel ve kurumsal müşterilerin sıfır kilometre otomobillere daha kolay ulaşabilmelerine olanak tanıyor. Kamu bankalarından yapılan ortak açıklamada kullanılan ifadeler aşağıda yer almaktadır.

6 Büyük Otomotiv Firması Hakkında Kamu Bankalarının Yaptığı Ortak Açıklama:

– Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank tarafından Ülkemizin ihracatının lokomotiflerinden olan Otomotiv Sektörünü ve sektöre bağlı olarak çalışan yan sanayide yerli üretimi desteklemek, bireysel ve kurumsal müşterilerin taşıt alımı için finansman ihtiyaçlarını uygun koşullarda karşılamaları amaçlarıyla 1 Ekim 2019’dan itibaren Yerli Üretime Özel Taşıt Kredisi ürünü müşterilerimize sunulmaya başlanmıştır.

– Bu kapsamda Türkiye’de üretim yapan otomotiv markaları ile işbirlikleri gerçekleştirilmiş, anlaşmalı firmalardan sıfır km. binek araç veya ticari araç satın alacak bireysel/kurumsal müşterilerimize firmalar ile yapılan anlaşmalar bazında değişmek üzere aylık %0,49 – %0,64 faiz oranı ile taşıt kredisi imkanı sunulmuştur.

– Yapılan işbirlikleri ile hem taşıt sahibi olmak isteyen müşterilere uygun koşullar ile finansman sağlanmış hem de otomotiv sektörüne önemli bir hareketlilik getirilmiştir. Sağlanan finansman imkanı otomotiv sektöründen de büyük övgüler almıştır.

– Diğer taraftan, kredi kampanyalarının firmalar tarafından fiyat artışı için bir fırsata dönüştürülmemesi ve olası fiyat artışları ile vatandaşlarımızın mağduriyet yaşamaması için; açıklanan kredi paketlerinin kapsamına ve amacına uygun olarak faaliyet gösteren firmalarla çalışılacağı, sunulan uygun finansman imkanını, ürün veya hizmetlerinde fiyat artışı olarak müşterilere yansıtan firma olması durumunda ilgili firmaların kredi paketi kapsamı dışına çıkartılacağı 02.06.2020 tarihli basın açıklamamızla kamuoyuna duyurulmuştu.

– Bugün gelinen noktada, Honda, Hyundai, Fiat, Ford, Renault ve Toyota firmalarının belirtilen açıklamalara rağmen fiyat artışları yaptıkları görülmüştür.

– Yerli üretimi teşvik amacı taşımasına ek olarak bireysel ve kurumsal müşterilerimizin düşük maliyetli finansmana erişimini amaçlayan taşıt kredisi paketinin amacına aykırı hareket eden Honda, Hyundai, Fiat, Ford, Renault ve Toyota firmaları kredi paketi kapsamından çıkarılmıştır.

“6 Büyük Otomotiv Firması Kredi Kampanyasından Çıkarıldı” başlıklı haber ile ilgili düşüncelerinizi aşağıda bulunan yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir