Yılın İlk Yarısında En Çok Tercih Edilen Marka Fiat Oldu

0

Fiat, 2019 yılında Türkiye otomobil ve hafif ticari araç pazarının toplamında en çok tercih edilen marka olmuştu. Şirket aynı başarıyı bu sefer de 2020 yılının ilk altı ayının sonunda elde etmeyi başardı. Fiat, yılın ilk altı ayında toplam 39.557 adet binek ve hafif ticari araç satışı ve %15,6’lık pazar payı ile zirvedeki yerini korudu.

İtalyan otomotiv devi Fiat, Haziran ayında 14.611 otomobil ve hafif ticari araç satışı gerçekleştirerek Türkiye’de tek başına pazar payının %20,6’sına hakim oldu. Bu dönemde 9.231 adet binek otomobil satışı yapan Fiat, söz konusu hafif ticari araçlarda ise 5.380 adet satış yapmayı başarmış durumdadır.

Birçoğumuzun bildiği gibi Fiat’ın Bursa şehrinde ödüllü bir üretim tesisi bulunmaktadır. Bu fabrikada Egea, Fiorino ve Doblo modellerinin üretimi gerçekleştiriliyor. Şirketin Bursa fabrikası, pazardaki taleplere verdiği hızlı geri dönüşler ile birlikte önemli bir üretim sürecini de beraberinde yürütüyor.

Fiat, yılın ilk altı ayında toplamda 39.557 adet otomobil ve hafif ticari araç sattı. Bu satış sayıları ile birlikte pazarın %15,6’sına da hakim olmuş oldu ve yılın ilk yarısında liderlik koltuğunda oturdu. Aynı dönemde belirttiğimiz satış sayısının 25.212 adedi otomobil satışı olarak gerçekleşti. Geri kalan 14.344 adedi ise hafif ticari araç satışı olarak gerçekleşti.

“Satışlarımızın yüzde 95’inden fazlasını yerli üretim modellerimizin oluşturmasından gurur duyuyoruz.”

Fiat Marka Direktörü Altan Aytaç, “2019, sektör açısından zor bir yıl oldu. 2020 yılının başında toparlanma sinyalleri alıyorduk ancak corona virüsü salgını dengeleri değiştirdi. Buna rağmen, başarılı bir altı aya imza attık. Geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre satışlarımızı 9 bin adete yakın artırarak 39 bin 557 adet otomobil ve hafif ticari araç satışı gerçekleştirdik. Satışlarımızın yüzde 95’inden fazlasını yerli üretim modellerimizin oluşturmasından gurur duyuyoruz. Pandemi sürecinde de tüketicinin yanında olarak pazarın ihtiyaçlarına uygun ürünler sunabilmemizin ve talebe hızlı cevap verebilmemizin başarımızda etkisi büyük” dedi.

Ayrıca Aytaç şu ifadeleri de sözlerine ekledi: “Haziran ayında Türkiye’de satılan her 5 araçtan 1’inin Fiat olmasından memnuniyet duyuyoruz. Corona virüsü salgınının mobilite ihtiyaçlarını değiştirdiğini gözlemliyoruz. İnsanlar pandemi nedeniyle yeniden araç sahipliğine yönelirken, herkese uygun modellerimiz, ulaşılabilirliğimiz ve ihtiyaçlara hızlı yanıt verme kabiliyetimizle tüketicinin yanında yer aldık ve Türkiye’nin tercihi olmayı sürdürdük. Bununla birlikte, hafif ticari araç ürün gamımızla da ticaretin her alanına yine ulaşılabilir çözümler sunmaya devam ettik.”

“Yılın İlk Yarısında En Çok Tercih Edilen Marka Fiat Oldu” başlıklı haber ile ilgili düşüncelerinizi aşağıda bulunan yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir