Vivo, Uzatılabilir Ekrana Sahip Akıllı Telefon Tasarımı Patentini Aldı

0

Katlanan yapıda ekrana sahip akıllı telefon modelleri, gelecekte oldukça sık şekilde karşımıza çıkacak. Ancak şimdilik sınırlı sayıda üretici bu kategoride ürünlere sahip. Bu markaları Samsung, Lenovo ve Motorola olarak sıralayabiliriz. Bununla birlikte birçok Çinli üretici de bu kategorideki ürünler konusunda birtakım çalışmalar yürütüyor. Şimdi ise Vivo, uzatılabilir ekrana sahip yeni bir katlanabilir akıllı telefon tasarımı patenti aldı.

Vivo, son zamanlarda çeşitli patent başvurularında bulunmaktadır. Aynı zamanda bu patentlerde değişik tasarımdaki cihazların mevcut olduğunu görüyoruz. Yeni tasarım patenti, her zamanki gibi LetsGoDigital tarafından ortaya çıkartılıyor. Vivo, bu akıllı telefon tasarımı için Ağustos 2020’de Çin Ulusal Fikri Mülkiyet İdaresi’ne bir başvuru yaptı. Bu patent onaylandı ve 12 Şubat 2021 tarihinde yayınlandı.

Vivo’nun yeni akıllı telefon tasarımı, daha önceki katlanan ekranlı tasarımlardan farklıdır. Normalde bu tarz ekrana sahip cihazlar, ekranları açıldığında tablet boyutuna gelecek şekilde tasarlanıyorlar. Bunun dışında eski tarz kapaklı yapıda olabildiklerini de görüyoruz. Ancak Vivo’nun bu iki tasarım anlayışından da uzak gözüküyor. Aşağıdaki görselden de görebileceğiniz gibi cihazın ekranı açıldığında oldukça uzun gözüküyor.

Cihazın ekranı katlanmış durumdayken normal bir akıllı telefon gibi görünmektedir. Ancak cihazın ekranını açtığınız zaman bu ekran uzuyor. Bu doğrultuda alıştığımız ekran yapılarına kıyasla oldukça garip bir izlenim bırakıyor. Ayrıca cihazın arka bölümünde beşli bir kamera kurulumu bulunuyor. Bu kamera kurulumu içerisinde periskop yakınlaştırma ünitesi ve LED flaş gibi yapılar yer alıyor.

Bununla birlikte cihazda sadece tek bir fiziksel buton bulunuyor. Ayrıca cihazda şarj girişi için bir port yer almıyor. Dolayısıyla sadece kablosuz şarj ile şarj olabileceğini düşünüyoruz. Buna ek olarak bu tasarımın sadece bir patent olduğunu söyleyelim. Şirketler çok sayıda farklı tasarım için patent başvurusunda bulunurlar. Bu tasarımların çoğu gerçek bir cihaza dönüşmez. Bunun yerine en yerinde olan tasarımı piyasaya sürerler.

“Vivo, Uzatılabilir Ekrana Sahip Akıllı Telefon Tasarımı Patentini Aldı” başlıklı haber ile ilgili düşüncelerinizi aşağıda bulunan yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir