Vivo, Kaydırmalı Mekanizmaya Sahip Akıllı Telefon Patenti Alıyor

0

Vivo, cesur tasarımlı ve yenilikçi cihazları ile tanınan bir akıllı telefon üreticisidir. Şirket, ekran içi parmak izi sensörü ve açılır kamera gibi yenilikçi teknolojileri ilk kez kullanan markalardan biridir. Ancak Vivo tarafından alınan bir patente göre kaydırmalı mekanizmaya sahip bir akıllı telefon modelini şirketten görebiliriz.

Çinli teknoloji devi Vivo, yakın zamanda yeni bir tasarım patenti aldı. Patent çizimleri kaydırmalı kamera mekanizmasına sahip bir akıllı telefonu ortaya koyuyor. İlk defa böyle bir tasarım görmüyoruz, daha önceden Oppo Find X, Xiaomi Mi Mix 3, Honor Magic 2 3D ve Lenovo Z5 Pro gibi modellerde de buna benzer bir tasarım görmüştük.

Bu kaydırmalı kamera mekanizması tasarımı muhtemelen dayanıklılık sorunları nedeniyle artık akıllı telefonlarda kullanılmıyor. Vivo’nun herkes böyle bir tasarımdan vazgeçmişken bu tasarımın patentini alması garip. Şu anda birçok firma, pop-up kamera çözümleri ile tam ekran kullanıcı deneyimi sunabiliyor.

Vivo’nun Nex modelleri genellikle farklı tasarımlar ile karşımıza çıkıyor. Ancak şirket özellikle Apex serisi ile birlikte çok değişik ve fütüristik tasarımlar ortaya koymaktadır. Apex adında tanıttığı cihazlar sadece konsept model olarak kullanıcıların karşısına konmaktadır yani satışa sunulmamaktadır. Patenti alınan bu tasarım muhtemelen bu iki seriden biri için kullanılacak.

Tasarımdan bahsedersek kayan mekanizmanın üzerinde bir adet arka kamera bulunuyor ve makanizmanın altında gizlenmiş flaş modülü yer alıyor. Mekanizma yukarı kaydırıldığında ön tarafta bir özçekim kamerası çıkması gerekirken bu alan tasarım görselinde boş gözüküyor. Bunun dışında telefon dörlü kamera kurulumu ve kavisli ekran ile karşımıza çıkıyor. Ayrıca 21:9 en/boy oranında uzun bir ekrana sahip olduğunu görüyoruz. Bu tasarım bahsettiğimiz Apex serisinin bir üyesi olabilir. Yani sadece konsept cihaz olarak sunulabilir veya hiç sunulmayabilir de.

“Vivo, Kaydırmalı Mekanizmaya Sahip Akıllı Telefon Patenti Alıyor” başlıklı haber ile ilgili düşüncelerinizi aşağıda bulunan yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir