Bursa İçin Kırmızı Alarm! Hiç Bilinmeyen Yeni Bir Aktif Fay Hattı Bulundu!

0

Bursa’da, Ankara, Kocaeli ve Eskişehir Teknik Üniversitelerinin birlikte yürüttüğü bir çalışma sonucunda, haritalarda daha önce yer almayan 95 kilometrelik aktif bir fay hattı keşfedildi.

Fay Hattının Potansiyel Tehlikesi

Fay, Kayapa ile Yenişehir arasında yer alıyor ve 7’den büyük bir deprem riski taşıyor.

Jeoloji Mühendisi Prof. Dr. Okan Tüysüz, “Bu fay sistemi Mustafakemal Paşa’dan Gönen’e kadar uzanıyor ve Bursa’nın güneyinden Yenişehir’e bağlanıyor. Ancak yapılan yeni çalışma, fayın Bursa’nın güneyinden değil, ovanın içinden geçerek Yenişehir’e doğru ilerlediğini öne sürüyor,” diyerek bu fayın 7.3 büyüklüğünde büyük bir deprem riski taşıdığına dikkat çekti.

Fayın Rotası ve Şehirdeki Konumu

Bursa’da en son büyük deprem 1855 yılında yaşandı.

Prof. Dr. Okan Tüysüz, “Bursa’nın bilinen ve günümüzde Türkiye’nin aktif fay haritasında yer alan fayları, Bursa’nın güneyinde Uludağ ile ovanın sınırından bir fayın geçtiğini ve 1855 depreminin de bu fay üzerinde gerçekleştiğini gösteriyor. Ancak yapılan çalışmalar, fayın ovanın içinden Kayapa’dan geçerek Yenişehir’e kadar uzandığını iddia ediyor,” şeklinde konuştu.

Uzmanlara göre, yeni keşfedilen fay, şehrin merkezinde bulunan mevcut fay gibi yer alıyor.

Yakındaki Altyapı ve Riskler

Yeni fayın, Timsah Arena ve Şehir Hastanesi’nin arasından geçtiği öne sürülüyor.

Tüysüz, “Bursa’nın orijinal olarak dağın yamacında kurulu bir şehir olduğunu, ancak nüfus artışıyla birlikte ova içine doğru genişlediğini belirtiyor. Bu durumun iki temel problemi var: birincisi, daha zayıf bir zemine doğru genişleme; ikincisi ise ileri sürülen fayın üzerinden, Bursa Şehir Hastanesi ve stadyuma çok yakın bir konumdan geçmesi,” şeklinde açıklama yaptı.

Türkiye’nin aktif fay haritası en son 2013 yılında güncellendi ve yeni keşfedilen fayın haritaya eklenmesi için çalışmalar devam ediyor.

Yazıyı Kaynağından Okuyun →

DİPNOT: Yayınlanan yazı Haberİnternette adlı web sitesinden alıntı yapılarak ve kaynak gösterilerek yayınlanmıştır. Tarafımızca herhangi bir ekleme yapılmadan ilk hali ile yayındadır. Alogazete.com adresi paylaştığı haberler üzerinden asla kazanç veya gelir elde etmez. Haber içeriğinde yanlışlık veya aykırı bir durum düşünüyorsanız lütfen bizimle iletişime geçiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir