Bakanlık Yeni Hesapladı! En düşük maaş Alacaklar Belli Oldu

Yılın son günlerine doğru asgari ücret ve emeklilik konusu gündemden düşmek bilmiyor. Milyonlar tarafından merak edilen konuda emekliler en düşüm emekli maaşını oldukça merak ediyor. n ‘En düşük emekli maaşı ne kadar olacak, kaç TL?’ sorusunu merak eden SGK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı emeklileri için 5 puanlık refah payı, intibak yasası gündeme geldi. İşte ayrıntılar…

Emekli maaşı üzerinde doğrudan etkili olan enflasyon rakamları baz alınarak 5 aylık kesinleşen zam oranı memur emeklileri için yüzde 15,11, SGK ve Bağ-Kur emeklileri içinse yüzde 14,04 olarak belirlendi.

Emekli maaşı üzerinde doğrudan etkili olan enflasyon rakamları baz alınarak 5 aylık kesinleşen zam oranı memur emeklileri için yüzde 15,11, SGK ve Bağ-Kur emeklileri içinse yüzde 14,04 olarak belirlendi.

Net rakamın 3 Ocak’ta açıklanacağı en düşük emekli maaşı aralık ayının enflasyon rakamları sonrasında belirlenecek.

RAKAMLAR NETLEŞTİ

5 aylık enflasyon verisi sonrası emeklilerin şimdilik cebine koyduğu rakamlar da netleşti. Buna göre En düşük memur emekli aylığı 6 bin 78 liradan 7 bin liraya yükseldi. 2000 öncesi SSK’lının zamlı maaşı 5.345 TL’ye, 2000 sonrası 3.314 TL’ye çıktı. Bağ-Kur emeklisi ise 4.786 TL’yi garantilerken, Bağ-Kur tarım emeklisinin maaşı da 3.803 TL oldu.

Ancak artış oranları hayat pahalılığı karşısında emeklileri memnun etmedi. B Kulislerde konuşulana göre Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın enflasyonun maaş ve aylıklarda yarattığı tahribatı gidermek için 5 puanlık refah payı için çalışma başlattığı öğrenildi. En düşük emekli aylığının 5.250 TL olabileceği iddia edildi.u kapsamda en düşük emekli maaşı olan 3.500 TL de dahil ücretleri arttıracak formüller aranmaya başladı. 

ZAM TALEBİ

Yaklaşık 10 milyon emeklinin yüzde 80’i ortalama 4.700 lira seviyesinde emekli maaşı alıyor. Ancak enflasyon rakamlarının işaret ettiği artış emeklileri memnun etmedi. Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) seyyanen zam talebini yineledi. TÜED Genel Başkanı Kazım Ergün yalnızca emekli aylıklarını değil topyekûn sistemi düzeltmek gerektiğini ifade ederek çözüm için dört madde sıraladı. Yaklaşık 10 milyon emeklinin yüzde 80’i ortalama 4.700 lira seviyesinde emekli maaşı alıyor. Ancak enflasyon rakamlarının işaret ettiği artış emeklileri memnun etmedi. Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) seyyanen zam talebini yineledi. TÜED Genel Başkanı Kazım Ergün yalnızca emekli aylıklarını değil topyekûn sistemi düzeltmek gerektiğini ifade ederek çözüm için dört madde sıraladı. 

Tüm bunların yanında memur emeklileri için ek gösterge farkları da yeni yılda maaşlara yansıyacak. Temmuz’da yürürlüğe giren memur maaş katsayısına göre ek göstergenin 2200-3000’den 3600’e çıkması 30 yıllık hizmeti olan memurun emekli aylığında 1.749 ile 1.971 lira arasında yükseliş getirecek. Buna göre birinci derecedeki bir öğretmenin emekli aylığı ek gösterge ile 5 aylık enflasyon farkı ile 10.349 TL’ye yükselecek. 

Hemşire ve din görevlilerinin de maaşı 10 bin liranın üzerine yükselecek. Polis memuru emeklilerinde ise en düşük maaş 11 bin liraya yaklaşacak.

İKRAMİYELER DE ETKİLENECEK

 Ek göstergenin 2200-3000’den 3600’e çıkması mevcut katsayıya göre 30 yıllık hizmeti olan memurun emekli ikramiyesinde 63 bin 51 ile 71 bin 57 lira arasında yükseliş getirecek. Ocak’taki memur maaş katsayısıyla bu tutarlar da daha da artacak.

Yazıyı Kaynağından Okuyun →

DİPNOT: Yayınlanan yazı Haberİnternette adlı web sitesinden alıntı yapılarak ve kaynak gösterilerek yayınlanmıştır. Tarafımızca herhangi bir ekleme yapılmadan ilk hali ile yayındadır. Alogazete.com adresi paylaştığı haberler üzerinden asla kazanç veya gelir elde etmez. Haber içeriğinde yanlışlık veya aykırı bir durum düşünüyorsanız lütfen bizimle iletişime geçiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir